ضد آفتاب

SUNSCREEN

بی‌تردید در تابستان بیش از هر زمان دیگر نیاز به استفاده از محصولات ضدآفتاب احساس می‌شود. اما واقعیت این است که برای جلوگیری از پیری زودرس پوست و پیش‌گیری از آن گروه از بدخیمی‌های پوست (همان سرطان خودمان) که ناشی از آفتاب هستند، در تمام فصل‌ها و ماه‌ها و روزها باید از ضدآفتاب استفاده کنیم. آفتاب مهم‌ترین علت آسیب‌رسان پوست است و بسیاری از بیماری‌های پوستی را تشدید می‌کند. به‌جز سرطان چند بیماری وخیم دیگر در نتیجه‌ی مواجهه زیاد با خورشید بروز می‌یابند که مهم‌ترین‌شان اکتینیک کراتوزیس است که گرچه بدخیم نیست ولی می‌تواند به سمت بدخیمی پیش برود و در هر حال بسیار آزاردهنده و بدمنظر است. بیش‌ترین میزان سرطان پوست در افرادی رخ می‌دهد که بدون محافظت در معرض آفتاب قرار می‌گیرند: روستاییان، کوه‌نشین‌ها، ماهیگیران، کشاورزان و… . در این افراد هر زخمی که بدون مقدمه و سابقه آسیب روی سر و صورت یا حتی اندام‌ها به وجود بیاید مشکوک به بدخیمی است و به‌سرعت باید به پزشک مراجعه کنند.

چند نکته‌ی دیگر

– آفتاب کک‌ومک را شدیدتر می‌کند و کک‌ومک‌های درمان‌شده را دوباره برمی‌گرداند.

– آفتاب آکنه، روزاسه، حساسیت‌های پوستی، پوست چرب، پوست خشک و… را بدتر می‌کند.

– بنا بر مطالعات علمی، در ۱۸ سال اول عمر استفاده منظم از ضدآفتاب با قدرت ۱۵ ریسک بسیاری از بدخیمی‌های پوستی را به‌شدت کاهش می‌دهد. این یعنی ضدآفتاب برای کودکان نیز یک ضرورت است.

– عامل مضر آفتاب اشعه ماوراء‌بنفش است که مشتمل بر دو نوع UVA و UVB  است. نوع A  موجب آسیب به پوست و پیری زودرس می‌شود و نوع B  خطر بدخیمی را بالا می‌برد.

– SPF که یک فاکتور مهم برای میزان قدرت ضدآفتاب به شمار می‌آید تنها بر حفاظت در برابر UVA نقش دارد و در برابر UVB بی اثر است.

-UVA باعث هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌گذاری) و پیر شدن پوست می‌شود. UVB باعث بدخیمی پوست می‌شود. در سولاریوم ادعا می‌شود که فقط UVA وجود دارد (پس حداقل موجب پیری زودرس پوست خواهد شد اگر موجب بدخیمی در درازمدت نشود!). حتی در اتاق UVA وجود دارد. پس در اتاق هم باید ضدآفتاب استفاده شود. (این یک نکته خیلی اساسی برای خانم‌هایی است که به پوست‌شان خیلی اهمیت می‌دهند. حتی اگر از خانه خارج نمی‌شوید باید از یک ضدآفتاب ملایم مثلاً با SPF = 15 استفاده کنید.)

– زیر آفتاب هر دو ساعت یک بار کرم ضدآفتاب باید تجدید شود وگرنه کاملاً بی‌فایده است.

– پس از شنا در استخر یا دریا، کرم ضدآفتاب باید تجدید شود وگرنه کاملاً بی‌‌فایده است.

– سولاریوم بی کم‌ترین تردیدی برای پوست مضر است.

– کسانی که به هر دلیلی (مثلاً برای رفع آکنه یا جوش) تتراسیکلین یا داکسی‌سیکلین یا آکوتان می‌خورند نباید زیاد در معرض نور آفتاب قرار بگیرند. عوارضش گاهی مرگ‌بار است. این افراد حتی نباید در طول درمان با این داروها از لیزر برای رفع موهای زائد یا هر مشکل دیگری استفاده کنند چون بی‌‌تردید دچار سوختگی شدید پوست می‌شوند. داروهای نامبرده اصطلاحاً فتوتوکسیک هستند یعنی در برابر نور اثر سمی بر بدن دارند.

– کسانی که پوست چرب دارند از ضدآفتاب‌های فاقد چربی استفاده کنند.

– SPF مناسب برای غالب آدم‌ها ۳۰ است. در موارد خیلی خاص SPF های بالاتر تجویز می‌شود و اغلب نیازی به آن نیست.

– هنگام خرید محصول ضدآفتاب حتما به این توجه کنید که روی محصول درج شده باشد: BROAD SPECTRUM یعنی طیف گسترده‌ای از ماوراء‌بنفش را پوشش بدهد وگرنه فاقد ارزش است.

– موقع خرید ضدآفتاب به خاطر چند هزار تومان هزینه‌ی کم‌تر، محصولات شرکت‌های درجه‌چندم و بنجل را به محصولات برندهای معتبر درجه‌یک ترجیح ندهید. از یاد نبرید که برندهای معتبر اعتبارشان را بیهوده به دست نیاورده‌اند. اغلب محصولات تولید خاورمیانه فاقد اعتبار و کیفیت هستند.

نتیجه‌گیری

هر کس که به پوستش اهمیت می‌دهد و نمی‌خواهد خیلی زود چروکیده و پیر شود، باید به طور مستمر از ضدآفتاب استفاده کند. مرد و زن و کوچک و بزرگ ندارد. تابستان و زمستان ندارد. درون و بیرون خانه ندارد. نهایتاً شاید درون خانه را برای آقایان و پسربچه‌ها فاکتور بشود گرفت اما بقیه را خیر.

نکته

در یک پست دیگر، چند نمونه از محصولات خوب و باکیفیت ضدآفتاب را با ذکر ویژگی‌های‌شان معرف خواهم کرد اما اگر عجله دارید می‌توانید پرسش‌تان را همین‌جا یا از طریق ای‌میل مطرح کنید.

 

Leave a Comment