شوره سر

dandruff

شوره سر یکی از شایع ترین مشکلات پوستی در همه کشورهاست. درمانش به‌ظاهر ساده است اما در واقع این‌چنین نیست.

اول بهتر است شوره واقعی را از شوره کاذب افتراق بدهیم. شوره واقعی محصول ترشح زیاد چربی و عرق روی پوست سر است. پس همراهی شوره با مو و پوست چرب تقریبا الزامی است! بسیاری از کسانی که مشکل شوره سر دارند مشکل مشابهی را در ابرو  و ریش (در آقایان) دارند و نیز موی قفسه سینه (باز در آقایان!) و هم‌چنین از پوسته پوسته شدن پوست اطراف بینی و دهان و… شکایت می‌کنند.

شوره کاذب چیست؟ آن‌هایی که درگیر خشکی مفرط پوست هستند دچار پوسته‌ریزی در ناحیه سر می‌شوند و به‌اشتباه گمان می‌کنند این پوسته‌ها شوره‌اند! اما در واقع این ذرات سفید بخشی از پوست سر هستند و نه حاصل ترشح چربی و عرق.

راه چاره

برای از بین بردن شوره واقعی باید از شامپوهای ضدشوره استفاده کرد. همه برندها مدعی‌اند که در از بین بردن شوره بی‌رقیب و فوق العاده‌اند اما در عمل این طور نیست. تنها شامپوی ضدشوره‌ای که به تایید منابع معتبر درماتولوژی رسیده شام‍پوی «هد اند شولدر» است که آن هم انواع گوناگون دارد و هنگام خرید باید به مشخصاتش دقت کنید و بر اساس ویژگی و کیفیت موی‌تان نوع مناسب را برگزینید. اما گاهی این شامپوها برای رفع وضعیت وخیم شوره کافی نیستند. انواعی از شام‍پوهای درمانی در داروخانه‌ها موجود است که برندهای معتبر خارجی قیمت نسبتا بالایی دارند و برای بسیاری از بیماران به‌صرفه نیستند. تضمینی هم وجود ندارد که جواب مثبت صد در صد بدهند. در واقع شوره سر درمان صد در صد ندارد اما می‌شود به نحو موثری مهارش کرد. 

دور از هر جنگولک‌بازی و زرق و برق، بر اساس معیارهای علمی بهترین شامپوی دارویی برای درمان شوره سر «کتوکنازول» است که از از هر نوع دیگری موثرتر و کم‌عارضه‌تر است. هفته‌ای دو بار (به فاصله سه روز) استفاده از شام‍پو کتوکنازول خیلی سریع نتیجه مثبت به دنبال خواهد داشت. لازم است پیش و پس از استفاده از این شامپو سر با یک شام‍پوی مناسب معمولی شسته شود. 

دقت کنید که انواع و اقسام ترکیب‌های جذاب و دهان‌‌پرکن در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها یافت می‌شوند اما هیچ‌کدام تاثیر خالص و مستقیم کتوکنازول را ندارند. پس پول و وقت‌تان را با مواد گران‌قیمت تلف نکنید.

درمان شوره کاذب

اما شوره کاذب حکایت دیگری دارد. اگر به‌اشتباه آن را به جای شوره واقعی بگیریم وضعیت با درمان بدتر خواهد شد. قدم اول استفاده از شامپوی مناسب موهای خشک است. قدم دوم درمان کلی خشکی پوست و مو است که زیر نظر پزشک با تجویز مکمل‌های دارویی و غذایی صورت می‌گیرد. قدم سوم تغییر در شیوه استحمام است. افرادی که پوست و موی خشک دارند نباید زیاد در معرض آب گرم قرار بگیرند. زمان استحمام باید کوتاه شود. قدم چهارم استفاده از شام‍پوی پیریتیون زینک در کنار شام‍پوی مخصوص موهای خشک است. پیریتیون زینک در درمان شوره واقعی هم کاربرد دارد اما به اندازه کتوکنازول موثر نیست. عنصر روی (زینک) می‌تواند نقش موثری در برقراری بالانس پوست ایفا کند. از این رو مکمل‌های خوراکی حاوی روی می‌توانند برای درمان عمومی پوست و موی خشک به کار روند. قدم پنجم چرب کردن مختصر ‍وست و مو بعد از استحمام است. قانون طلایی پوست‌های خشک این است که زیر سه دقیقه بعد از استحمام، کرم مرطوب‌کننده باید روی سطح پوست نسبتا مرطوب مالیده شود. برای مو می‌توان از انواع و اقسام چرب‌کننده‌ها استفاده کرد. پیشنهاد من استفاده از روغن زیتون واقعی (در خرید دقت کنید) و بدون بو است. مقدار اندکی روغن زیتون روی سطح مو بمالید و با شانه یا برس آن را به همه جای سر برسانید. بد نیست بدانید روغن زیتون به شکل موثری از سفید شدن موها جلوگیری می‌کند یا دست‌کم این روند را آشکارا به تاخیر می‌اندازد، هرچند نمی‌تواند موهای سفیدشده را دوباره سیاه کند!

روغن زیتون برای حفظ سلامت و شادابی پوست و مو بسیار موثر است. آن‌هایی که پوست معمولی یا چرب دارند هم می‌توانند از خواص روغن زیتون استفاده کنند. می‌توانند نیم تا یک ساعت پیش از استحمام آن را روی مو و پوست‌شان بمالند. در این مدت آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون به اندازه کافی جذب پوست و مو خواهد شد و با استحمام، چربی‌اش هم از بین خواهد رفت.

درمان التهاب سر

گاهی شوره واقعی یا کاذب با التهاب پوست سر همراه است. بعضی از نشانه‌های التهاب قرمزی، گرمی، حساسیت در لمس و… هستند. در این موارد پزشک می‌تواند فرمول‌هایی ترکیبی برای کاهش التهاب تجویز کند آن هم برای مدتی محدود.

توجه

مصرف خودسرانه دارو ابدا توصیه نمی‌شود.

هر دارویی عارضه‌ای دارد. هرگز با خیال جمع به مدت طولانی یک دارو یا شامپو را مصرف نکنید. مراجعه دوره‌ای به پزشک عاقلانه‌ترین راه است.

2 thoughts on “شوره سر

  1. سلام آقای کاظمی
    سوال من به موضوع سایت بی ارتباط است اما از آن جا که می دانم در ارتباط با روانشناسی مطالعه دارید و علاقه مند هستید فکر کردم سوالم را از شما بپرسم. می خواستم نظر شما را درباره درمان های دارویی در مشکلات روانی جویا شوم. با تشکر

    • سلام. حقیقتا بی ربط تر از این مقدور نبود اما در هر حال: به باور بنده اغلب بیماریهای روانی فقط با دارو کنترل میشوند و بقیه راهکارها مثل رفتاردرمانی و … تقریبا همیشه شکست میخورند.

Leave a Comment