چند نکته درباره بوتاکس

– بوتاکس اسم یک برند تجاری است مثل تاید. خیلی از ایرانی‌ها هنوز هم به پودر رختشویی می‌گویند تاید. سم بوتولینیوم عنوان درست ماده مذکور است. بوتاکس یک شرکت معتبر آمریکایی است که اولین بار سم بوتولینیوم را برای زیبایی وارد بازار کرد و تأییدیه وزارت دارو و غذای آمریکا را گرفت.

– بوتولینیوم باعث فلج شدن و از کار افتادن عضلات می‌شود و به این ترتیب چین و چروک بعضی از نواحی صورت را کاهش می‌دهد.

– بیش‌ترین و کم‌خطرترین اثر بوتولینیوم در ناحیه پیشانی و بالا و میان ابروها و چین‌های خارجی چشم است. جز این موارد خطر بروز بدشکلی‌های پیش‌بینی نشده در بقیه نواحی صورت وجود دارد. به عبارت ساده لطفا جز برای خطوط اخم و پیشانی و پنجه‌کلاغی (خارج چشم) از بوتولینیوم بپرهیزید چون نتایج فاجعه‌باری دارد.

– مستقیم به روبه‌رو نگاه کنید و از وسط دو مردمک‌تان دو خط فرضی عمود تا بالای پیشانی رسم کنید. بوتولینیوم فقط روی چین‌های موجود بین این دو خط اثر دارد. هر چینی خارج از این ناحیه به این سم جواب نخواهد داد. هر پزشکی ادعایی جز این کند به شما دروغ گفته است.

– چین و چروک‌های زیر چشم با بوتولینیوم نباید درمان شوند چون چهره فرد درمان‌شونده کیفیتی غیرطبیعی و وحشتناک پیدا خواهد کرد. برای درمان این چین‌ها راه‌های دیگری وجود دارند که موفقیت هیچک‌دام‌شان صددرصد نیست و در بهترین حالت پنجاه درصد کارآیی دارند.

– هرگز برای چین‌های دور دهان از بوتولینیوم نباید استفاده کرد. عوارضی جدی دارد و نیز چهره از حالت انسانی نرمال خارج می‌شود.

– اثر بوتولینیوم در خانم‌ها به مراتب بیش‌تر از آقایان است چون عضلات آقایان ضخیم‌تر است و دیرتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد. دوام اثر سم هم در آقایان کم‌تر از خانم‌هاست.

– نتیجه مطلوب هرگز با یک بار تزریق به دست نمی‌آید. حداقل دو تزریق به فاصله چهار ماه برای رسیدن به یک نتیجه نسبی لازم است و در بعضی‌ها این میزان به چهار تزریق هم می‌رسد. فاصه تزریق‌ها به هیچ وجه زیر چهار ماه نباید باشد.

– بوتولینیوم خطر آنافیلاکسی و شوک و مرگ دارد درست مثل پنی‌سیلین. نمی‌شود پیش‌بینی کرد چه کسی گرفتار این عارضه نادر می‌شود و هیچ تستی هم برایش وجود ندارد. پس لازم است جایی زیر بار این تزریق بروید که امکانات احیا و نجات جان‌تان در صورت بروز شوک را داشته باشد.

– هرگز زیر بار بوتولینیوم ارزان‌قیمت نروید. اگر پول ندارید بهتر است بی‌خیال این تزریق شوید. انواع ارزان چینی هستند و اثر بسیار ناچیزی دارند و عوارض‌شان هم بسیار زیادتر از برندهای خوب است.

– اثر بوتولینیوم صددرصد نیست. در بهترین حالت در اولین تزریق سی تا چهل درصد اثر دارد. با تزریق‌های بعدی (به فاصله چهارماه) درصد بهبود بالاتر می‌رود اما هرگز به صددرصد نمی‌رسد. به کم رضایت بدهید بهتر است تا این‌که خودتان را بیخود دلخوش کنید.

– خطر افتادگی پلک در اثر بوتولینیوم وجود دارد. مهم‌ترین دلیل افتادن پلک عدم رعایت توصیه‌های بعد از تزریق است. دلیل بعدی عدم تبحر پزشک یا فرد تزریق‌کننده است. لازم است فردی که تزریق گرفته تا شش هفت ساعت دراز نکشد و سرش را به جلو و پایین ابدا خم نکند و شب هم حتما طاقباز بخوابد. دمر خوابیدن همانا و افتادگی پلک همان. تحمل سختی برای چند ساعت ارزشش را دارد. توجه کنید که افتادگی پلک دائمی نیست و لازم نیست بترسید. پزشک داروهایی را برای‌تان تجویز و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

– بهد از تزریق بوتولینیوم تا یک ماه از لیزر رفع موی زائد صورت (و هرگونه لیزری بر صورت) نباید استفاده کنید چون اثر سم را از بین می‌برد.

– بعد از تزریق بوتولینیوم برای مصرف هر دارویی نظر پزشک را جویا شوید. مثلا اگر تا چند روز بعد از تزریق بوتولینیوم به هر دلیلی یک آمپول دگزامتازون تزریق کنید تقریباً تمام اثر سم از بین خواهد رفت. سرخود دارو مصرف نکنید. 

– بوتولینیوم را وقتی شروع کنید که هنوز چین‌های اخم و پیشانی‌تان عمیق نشده‌اند. بهترین راه پیشگیری است. وقتی عمیق شدند سخت به حالت قبل برمی‌گردند. سی‌و‌چند سالگی سن مناسبی برای اولین تزریق است.

– ثابت شده استفاده از بوتولیتیوم اثر بسیار مثبتی بر روحیه افراد دارد و میزان افسردگی را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد. دلیلش بازگشت اعتمادبه‌نفس است.

– بوتولینیوم برای رفع سردرهای میگرنی هم کاربرد دارد. این یک مورد اثبات‌شده علمی است.

– بوتولینیوم برای کاهش تزریق کف دست و پا کاربرد دارد اما اگر کارتان به نیروی دست و انگشتان‌تان وابسته است اصلا سراغش نروید چون کارآیی‌تان را از دست خواهید داد. ناسلامتی قرار است عضلات آن ناحیه فلج شوند!

2 thoughts on “چند نکته درباره بوتاکس

 1. سلام آقای دکتر
  سایت بسیار ساده و زیبایی دارید
  از مطالب آموزنده شما بسیار ممنونم .خیلی از آنها را من قبلا نشنیده و نخوانده بودم
  یک سوال : آیا برای انجام بوتاکس محدوده سنی خاصی وجود دارد ؟
  پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگزارم

  • سلام. ممنون از لطفتون. تزریق بوتولینیوم برای سن زیر ۱۸ مجاز نیست و در سنین دیگر هم نباید موارد منع مصرف بوتاکس وجود داشته باشد. در یک پست دیگر موارد منع را خواهم نوشت

Leave a Comment