درباره‌ی لک‌های پوستی

melasma

🎯در این پست منظور ما از لک چیزی متفاوت از خال است یعنی مادرزاد نیست، سطحی‌تر از خال است و بر اثر یک عامل بیرونی به وجود آمده  در حالی که خال عمیق‌تر است، اغلب مادرزاد است و یک نوع تومور خوش‌خیم درون‌زاد است که ربطی به عوامل بیرونی ندارد.

🎯مهم‌ترین عوامل ایجادکننده‌ی لک

🌺نور خورشید
دلیل این‌که لک روی دست و صورت افراد مسن بیش‌تر از جوان‌هاست، به مدت زمانی برمی‌گردد که به شکل محافظت‌نشده در طول عمرشان در معرض آفتاب قرار داشته‌اند. پس لک ربط مستقیمی به افزایش سن ندارد. یک فرد سی ساله، سی سال در معرض آفتاب بوده و یک فرد شصت ساله، شصت سال.
نتیجه منطقی: در صورت محافظت درست در برابر آفتاب امکان بروز لک بسیار کم خواهد بود.
نتیجه منطقی: برنزه کردن در آفتاب یا سولاریوم ، شانس بروز لک در جوانی را هم افزایش خواهد داد چه رسد به سنین پیری.
🌺حاملگی
شمار قابل توجهی از خانم‌های باردار به دلیل تغییرات هورمونی در زمان بارداری، گرفتار لک‌های متعدد، نسبتا بزرگ و مقاوم به درمان می‌شوند. درمان این لک‌ها غیرممکن نیست اما به‌شدت دشوار است و در صورت عدم محافظت در برابر آفتاب، احتمال عودشان بالاست.
نکته: بعضی از کرم‌های ضدلک به‌سرعت لک را برطرف می‌کنند، تقریباً به همان سرعت خاصیت‌شان از دست می‌رود پس برای درمان لک بهتر است از یک روش تدریجی  استفاده شود.
🌺التهاب
تقریبا بعد از هر التهابی (از سوختگی تا گزش حشره و…) خطر لک‌گذاری وجود دارد. لک‌های بعد از التهاب درمان متفاوتی نسبت به لک‌های حاملگی و پیری دارند.
نتیجه: خودتجویزی و خریدن کرم ضدلک از داروخانه معمولا نتیجه مطلوبی به‌ دست نمی‌دهد. دلیلش ساده است: بهترین ضدلک‌ برای لک خاص شما باید بر اساس فاکتورهای مختلفی تهیه شود. معمولا کرم‌های ترکیبی بهترین نتیجه را می‌دهند و فرمول این ترکیب برای هر فرد بسته به ویژگی‌ پوست و ضایعه پوستی  و نیز شرایط فرهنگی و اجتماعی بیمار متفاوت است. مثلا فرق می‌کند که شما یک خانم خانه‌دار باشید یا یک خانم کارمند. این‌ها دو داستان متفاوت‌اند.
🌺کک و مک
کک و مک در واقع لک‌های متعدد سطحی هستند که در برابر درمان بسیار مقاوم‌اند و به دو شکل ایجاد می‌شوند:  یا محصول مواجهه  زیاد با آفتاب هستند یا ریشه در ژنتیک فرد دارند و به تیپ پوستی مربوط ‌اند. نژاد اروپایی و پوست‌های روشن استعداد ژنتیکی بیش‌تری برای این مشکل دارند. شانس بروز سرطان پوست هم در روشن‌پوست‌ها بالاتر است. محافظت کامل در برابر آفتاب، کک و مک را به شکل موثری کم‌رنگ و حتی محو می‌کند. درمان‌های کمکی مانند آی‌پی‌ال، لیزر، پیلینگ، میکرودرم، میکرونیدلینگ و… هم بسیار موثرند.
🌺داروها
بعضی از داروها به دلیل تغییر در بالانس هورمونی، موجب تشکیل لک می‌شوند. مواد مخدر هم چنین اثر سوئی دارند.
🌺مشکلات هورمونی
هر اختلالی در هیپوفیز و آدرنال (غده فوق‌کلیه) و تیرویید و پانکراس و… “می‌تواند” موجب ایجاد لک شود. مثلاً اگر یک فرد چاق و کم‌تحرک با رژیم غذایی نامناسب، اخیرا دچار لک‌های نسبتاً وسیع در پس گردن و زیربغل و… شده باشد باید به فکر دیابت باشیم. یا مثلاً تومور هیپوفیز می‌تواند موجب بروز لک‌های متعدد روی بدن شود.
🌺بدخیمی
ایجاد چندین لک عجیب  و غیرمنتظره روی تنه‌ی فردی که اخیرا دچار کاهش وزن و بی‌حالی یا سرفه و تنگی نفس یا تعریق و خارش شبانه شده است ما را باید متوجه “احتمال ” وجود یک بدخیمی کشف‌نشده کند (دقت کنید که گفتیم احتمال). سرطان ریه شایع‌ترین سرطانی است که موجب ایجاد چنین لک‌هایی می‌شود. طبعا در چنین مواردی خود لک کم‌ترین اهمیتی ندارد و باید به اصل قضیه چسبید!

Leave a Comment