راه‌های درمان اسکار آکنه (جای جوش)

acne-scar

اسکار آکنه به سه شکل بروز می‌کند:

۱- لک مسطح

درمان لک‌های به جا مانده از جوش‌های قدیمی با لایه‌برداری ممکن است. لایه‌برداری شیمیایی (پیلینگ) یا مکانیکال (میکرودرم ابریژن) می‌تواند لک‌ها را کم‌رنگ کند و به‌مرور از بین ببرد. راه دیگر  درمان لک میکرونیدلینگ با داروهای ضدلک مزوتراپی است که اگر با میکرودرم ترکیب شود نتیجه‌ای عالی به دست می‌دهد.

درمان خانگی: استفاده از کرم‌های AHA با درصد پایین‌تر از ده، هر شب یا یک شب در میان یا حتی فقط یک یا دو شب در هفته. 

۲- برجستگی و برآمدگی (که می‌تواند با لک همراه باشد)

میکرودرم به بهترین شکل در ترکیب با داروهای مزوتراپی این برجستگی‌ها را درمان می‌کند. حداقل چهار جلسه میکرودرم لازم است. درمان خانگی با رتینوییدها (مثل آداپالن) یا اسیدهای میوه (AHA) با درصد پایین به تسریع روند بهبود کمک موثری می‌کند.

۳- چاله و فرورفتگی

اگر تعداد فرورفتگی‌ها اندک باشد، استفاده از فیلر (ژل) بهترین گزینه است. اگر تعداد فرورفتگی‌ها بسیار زیاد باشد سابسیژن کلید طلایی درمان است. سابسیژن یعنی آزادسازی چسبندگی‌های زیر پوست که سطح پوست را به داخل می‌کشند. سابسیژن به همراه میکرونیدلینگ و میکرودرم و اندرمولوژی (ساکشن) نتیجه‌ای فوق‌العاده عالی به بار می‌آورد. استفاده از رتینویید (مثل آداپالن) مکمل بسیار خوبی برای درمان خواهد بود.

پروتکل پیشنهادی من (چهار جلسه):

جلسه اول: سابسیژن + میکرونیدلینگ با عمق یک میلی‌متر به همراه داروهای متناسب

یک هفته بعد از جلسه اول: میکرودرم سطحی + اندرمولوژی شدید

دو هفته بعد از جلسه دوم: اندرمولوژی متوسط + تکرار سابسیژن در صورت نیاز + میکرونیدلینگ در دو مود سطحی و عمقی

دو هفته بعد از جلسه سوم: اندرمولوژی شدید + میکرودرم متوسط تا شدید

من مخالف استفاده از لیزر برای درمان اسکار آکنه هستم. روشی است کاملاً گران و بسیار دردناک و با عوارض غیرقابل کنترل و البته دوران نقاهت نسبتا طولانی و قابل‌توجه و بازدهی نسبتاً پایین.

Leave a Comment