زانتلاسما

بسیاری از اختلالاتی که در پوست می‌بینیم در واقع نشان‌دهنده‌ی یک اختلال در ارگان‌های داخلی بدن هستند و درمان آن اختلال داخلی اهمیت بیش‌تری دارد تا برطرف کردن اختلال پوست (هرچند این هم دست کم به لحاظ زیبایی، ضروری است). در واقع، پوست انسان در حکم تابلویی برای نشان دادن بسیاری از اختلالات داخلی بدن است و این موهبت ارزشمند را نباید نادیده گرفت.

از این به بعد هر از گاه، جهت افزایش آگاهی عمومی شما درباره نشانه‌های پوستی بیماری‌های داخلی، شما را با کی از این نشانه‌ها آشنا می‌کنم.

xanthelasma

زانتلاسما (Xanthelasma)

تجمع چربی در پلک بالا یا پایین، که معمولا به شکل قرینه رخ می‌دهد. این وضعیت می‌تواند علامت هشدار باشد برای بالا بودن کلسترول بد خون. البته گاهی چربی خون در افراد مبتلا به زانتلاسما نرمال است اما به‌عنوان یک اصل منطقی، در صورت مواجه‌شدن با این نشانه، ارزیابی چربی خون ضروری است.

زانتلاسما هیج خطری را متوجه فرد نمی‌کند اما به لحاظ زیبایی برای کم‌تر کسی قابل‌تحمل است و اغلب افراد، میل به رفع این ضایعات بدریخت دارند. راه‌های متعددی برای برداشتن یا رفع این ضایعات وجود دارند که اغلب آن‌ها تهاجمی هستند و خطر به‌جا گذاشتن لک و اسکار (رد زخم) هم دارند. در هر مورد با توجه به وسعت ضایعه می‌توان بهترین روش درمانی را انتخاب کرد.

نکته بسیار مهم این است که زانتلاسما تمایل بسیار زیادی به عود کردن دارد یعنی به احتمال فراوان، ضایعاتی دیگر در آینده ایجاد خواهند شد. به همین دلیل، منطقی است که برای درمانش از روش‌های خیلی تهاجمی مثل جراحی (برش و بخیه) استفاده نشود چون این کار را نمی‌توان چندین بار در ناحیه کوچکی مثل پلک انجام داد.

مهم‌ترین نکته در مورد زانتلاسما این است که اگر مرتبط با افزایش چربی خون است حتما درمان چربی خون صورت گیرد و رژیم غذایی مناسب هم باید اتخاذ شود تا احتمال بروز مجدد این ضایعات کاهش یابد. باید توجه داشته باشید که معمولا افزایش چربی خون به دلیل یک نقص ژنتیکی رخ می‌دهد و اگر یک فرد از خانواده مبتلا به این بیماری باشد بقیه اعضای تنی خانواده هم احتمالا استعداد دارند و بهتر است آن‌ها هم تست چربی خون بدهند.

افزایش کلسترول خون، یکی از عوامل اصلی و مهم افزایش خطر سکته قلبی و تنگی رگ‌هاست و لذا باید درمانش را خیلی جدی گرفت و آن را ابداً شوخی تلقی نکرد.

Leave a Comment